Infobar icon

JARNÝ VÝPREDAJ - zľavy až do výšky 40%. Nakupovať teraz.

Kategórie
 
 
 
 
 

Zvažujete kúpu kuše a neviete, aké šípy sú k nej vhodné?

04. júl 2023
Zvažujete kúpu kuše a neviete, aké šípy sú k nej vhodné?

V tomto článku sa pozrieme na to, ako vybrať tie správne šípy pre vašu kušu a možno zlepšiť vašu streľbu a jej presnosť. V minulosti sa pre kuše používali najmä drevené šípy, ktoré mali upravené ostré hroty z ocele s tvarom pripomínajúcim štvorce. Z tohto titulu sa šípy do kuše nazývali v minulosti aj quarrel – odvodené od angl. slova square (štvorec). Bolo to aj preto, že možnosti kováčov v stredoveku boli obmedzené, hrot často nazývaný aj hlava bol markantný, objemný a tvoril min. 30 % celého šípu. Mal reznú a vloženú časť, do ktorej sa vkladala trubka šípu. Taktiež sa používali ploché letky na konci šípu, ktoré udávali balistiku strely. Ich hmotnosť bola variabilná, v závislosti na dĺžke a priemere vyrobeného šípu. Dnes sa meria a udáva veľkosť šípu celosvetovo v anglickej miere, a to v palcoch ".

Karbónové šípy do kuše

Tak ako prešli kuše modernizáciou, tak sa k nim vyvíjali aj strely. V dnešnej dobe je najpoužívanejší materiál šípu 100 % karbón. Karbónové vlákna sú extrémne pevné a ľahké. Majú vynikajúce štrukturálne vlastnosti, vysokú pevnosť v ťahu a používajú sa v modernej výrobe automobilov, pracovných prvkov, v letectve alebo aj v moderných ramenách kuší. Prvé uhlíkové vlákno vyrobil francúzsky fyzik Roger Bacon v roku 1958, malo však len cca 20 % čistých uhlíkových vlákien, proces výroby sa zdokonaľoval a dnes si už bez problémov užívame streľbu z kuší so šípmi zo 100 % karbónu. Kvôli vysokej kvalite, odolnosti a nie jednoduchému procesu výroby je cena týchto šípov najvyššia. Pre mnoho výkonných kuší je takýto šíp jedinou povolenou a výrobcom typizovanou strelou kvôli pevnosti a odolnosti pri vysokej rýchlosti.

Duralové hliníkové šípy do kuše

Druhým najpoužívanejším materiálom šípov pre kuše je hliník alebo dural. Takéto šípy sú azda najzastúpenejšie. Nájdete tu rôzne dĺžky a značky. Najpoužívanejšie dĺžky pre väčšie kuše sú 16´´, 18´´, 20´´ a 22 palcov. Kvôli dostupnému materiálu na výrobu sú tieto šípy cenovo prijateľné, sú ľahké, ale nevydržia tak dlho ako karbónové. Hliníkové alebo duralové šípy sú vhodné pre všetky typy kuší, pokiaľ to dovoľuje ich konštrukcia. Pri tomto materiáli šípov sa môžete často stretnúť s označením trubky 2018 a 2219. Ide o typizované označenie priemeru šípu výrobcom, označený šíp 2018 má priemer cca 7,9 mm, zatiaľ čo značenie šípu 2219 určuje priemer šípu na hodnotu cca 8,6 mm. Hrubší šíp má zase vyššiu hmotnosť a znižuje tak rýchlosť strely.

Laminátové alebo plastové šípy do kuše

Tento typ šípov je najpočetnejší pre streľbu so základnými menej výkonnými pištoľovými kušami. Tu je ich dĺžka okolo 6,5“. Sú kompatibilné medzi pištoľovými kušami a často sa líšia len značkou, farbou a tvarom letiek. Laminátové šípy sa používajú aj pre reflexné väčšie kuše.

Uhlíkový laminát / sklolaminát

Veľkou novinkou je cenovo dostupný typ šípov zväčša pre pištoľové kuše, a to kompozit uhlíkových a laminátových vlákien, tzv. mix karbón. Tieto šípy sú odolné, ľahké a cenovo naozaj výhodné. Ako stvorené pre pištoľové kuše aj silnejších výkonov. Dokonca šípy značky AFG Archery majú nadštandardné komponenty ako duralový konček a hĺbkovo lepený hrot. Sú k dispozícií aj s oceľovými loveckými hrotmi typu Bodkin alebo s čepeľami z brúsenej ocele. Ich životnosť je nadštandardná. Sú jemne pružné vďaka obsahu laminátu a pevné vďaka použitému karbónu. Pri početných ranách mimo terč neprasknú.

Určenie šípov do kuše

Dbajte na to, aby ste si vybrali predovšetkým správny typ šípu pre vašu kušu. Nie všetky pištoľové kuše sú rovnaké, už dnes máme atypické kuše vo svojej kategórii a výrobca pre ne vyrába špeciálne šípy. Ide napríklad o modely kuší Ek-Archery Cobra system série R/ RXADDER. Séria R9 a RX používa výhradne karbónové šípy s dĺžkou 7,5“ a 15“ s priemerom 7,5 mm.

Model kuše ADDER so zásobníkom zase pojme len tieto vyššie uvedené kratšie šípy s dĺžkou 7,5“, môžete však voliť aj typy loveckých šípov pre zásobník kuše ADDER.

Ďalším atypickým modelom kuší so špecifickými šípmi sú kuše nemeckej značky FMA Engineering Supersonic. Tieto malé, ale extrémne výkonné kuše používajú špeciálne karbónové šípy s malým priemerom.

Ako sme spomínali, pre väčšinu pištoľových kuší môžete používať šípky s dĺžkou 6,3 – 6,5“. Platí to aj pre kuše rakúskej značky Steambow modely Stinger, ktoré pracujú so zásobníkom. Odporúčame však pri silnejších ramenách 90 libier strieľať len šípky s váhou min.10 gramov. Je to kvôli vyššej kinetickej energii zbrane.

Ako vybrať správny šíp pre vašu väčšiu reflexnú kušu?

Záleží na tom, akú má dĺžku koľajnice, pokiaľ plánujete používať aj lovecké hroty. Tieto hroty sa skrutkujú miesto továrenských špičiek a musia vždy vyčnievať pred koľajnicou, a preto musíte voliť dĺžku šípu viac ako vzdialenosť od spúšte po koniec koľajnice. Väčšinou však reflexné kuše používajú dĺžku šípov od 16 - 18´´. Vhodné sú duralové, laminátové, ale aj karbónové šípy.

Pre kuše kladkové vám odporúčame používať len duralové alebo karbónové šípy patričnej váhy a to min. 26 gramov. Pozor si dajte aj na výkon vašej zbrane. Pokiaľ má vaša kuša výkon 400 fps a viac, voľte len karbónové šípy, ktoré majú vysokú tuhosť a vydržia silný výstrel. Priemerná dĺžka šípov pre kladkové kuše je 20 až 22´´. Pri extra modeloch je to aj 16´´.

Komponenty a časti šípu

Šípy sa skladajú z trubky, teda z hlavného materiálu, ktorý určuje jeho základné vlastnosti, ako dural (hliník), karbón a pod. Konček je zasa zadná časť šípu, ktorá pretína tetivu. Insert je medzikus, ktorý spája a tlmí náraz hrotu a trubky šípa. Samozrejmosťou sú aj letky, teda kormidlá šípu, ktoré držia a udávajú smer počas jeho letu.

Pozor na končeky!

Odporúčame vám používať pre reflexné a kladkové kuše najpoužívanejšie typy šípov s končekom moon alebo halfmoon, ktorý má tvar polmesiaca a je typizovaný pre novodobé kuše. V minulosti sa používali tzv. flat nock končeky, teda tvar končeka s plochou hlavou. Dnes sú už zriedkavé a takéto končeky dokážu vážne poškodiť spúšťový mechanizmus kuše, pre ktorú nie sú určené. Dnes sú teda viac menej dostupné len šípy s končekom moon / half moon. Výnimkou sú zase špeciálne kuše, napríklad U.S. výrobcu Barnett a jeho hyper série, ktoré používajú vyhradené hyperflite šípy s hlbokým končekom.

Letky sú v podstate spotrebný materiál a po deformácii si ich jednoducho môžete prelepiť na trubku šípu za iné, lepšie, napríklad podľa vkusu farby. Často vám pomôžu pri identifikácii šípu v priestore. Na to slúži aj tzv. svietiaci konček, ktorý bliká, mení farbu a má viacero farebných režimov. Takto svoj šíp jednoducho nestratíte.

Dobrá vychytávka - vybíjacie šípy

Toto je moderná pomôcka, s ktorou vašu kušu bezpečne vybijete. Ako ste si mohli všimnúť, po jej napnutí vám neostáva nič iné, len výstrel. A keď ste v prírode, v lese a minuli ste svoj cieľ môžete siahnuť po vybíjacom šípe. V našej ponuke nájdete takéto jednorazové, ale aj trvácne vybíjacie šípy.

Pre výber správnych šípov si nechajte poradiť, prípadne si všímajte odporúčané šípy pri konkrétnych kušiach. Často šíp určený pre konkrétnu kušu nesie v názve jej názov. Neodmysliteľnou pomôckou strelca pre vyťahovanie šípov z terčovníc je vyťahovač šípov. Vyskúšajte ho, oveľa ľahšie ten šíp vytiahnete!

 

Pridať komentár

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia