Čo robiť, ak stretnete v lese medveďa

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pia 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dňa
31.6.2020Dokonca zostáva ešte:
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Úvod > Najnovšie články > Obrana > Čo robiť, ak stretnete v lese medveďa
 
Dôležitá informácia
 
 

Čo robiť, ak stretnete v lese medveďa

Čo robiť, ak stretnete v lese medveďa

Budete utekať? Ostanete stáť ako obarený? Zachováte pokoj a vytiahnete spoza opaska svoju záchranu? A ako sa bude správať medveď? V danom momente treba zareagovať. Pokiaľ je medveď blízko, mali by ste  sa čo najskôr postarať o vašu vlastnú bezpečnosť.
 

Existuje niekoľko zásad a návodov, ako sa zachovať. Netvrdíme, že všetky budú na 100 % fungovať, no stojí za to ich vyskúšať a možno si vďaka nim zachránite krk.

Stanovačka má svoje pravidlá

Naša prekrásna krajina, plná prírodných úkazov a zaujímavých lokalít, priam vyzýva ľudí na kempovanie. Aj vy radi vo voľnom čase vybehnete do prírody? Postavíte stan a užívate si s priateľmi na stanovačke. Ako ďaleko postavíte stan od ohniska? Kam odložíte to výborné jedlo, ktoré ste si opekali a ešte vám ostalo navyše?

Ak máte všetko pokope, mali by ste teraz spozornieť. Rozhodne je potrebné zaistiť vašu bezpečnosť a čo najviac minimalizovať riziko nečakanej chlpatej návštevy vo vašom stane.

Určite sa zložte mimo zvieracích ciest. Všade, kde je vidieť stopy zvierat, alebo vidíte náznak vychodených ciest v tráve, či kríkoch,rozhodne nestanujte! To je, ako keby ste zaparkovali v strede diaľnice. Taktiež sa poobzerajte po okolí, či nenatrafíte na rôzne malinčia, lesné plody alebo dokonca zvyšky jedla od iných turistov. Pravdepodobne je daná lokácia pre lesnú zver zdrojom potravy.

Našli ste vhodné miesto? Čo ďalej? Trojuholníkové rozloženie je základ. Stan, jedlo a ohnisko by mali byť v dostatočnej vzdialenosti od seba  a to do tvaru trojuholníka. V prvom rade zistite smer vetra a uistite sa, že vôňa jedla a dym z ohniska neprúdi priamo na váš stan. Jedlo je najlepšie ukryť do relatívne nepriedušného obalu, prípadne do auta. Ak nemáte ani jedno k dispozícii, zaveste tašku s jedlom do výšky, napr. na strom tak, aby bola čo najďalej od kmeňa stromu. Výška musí byť pre medveďa dostatočne odradzujúca. Medvede vedia aj veľmi dobre šplhať a za jedlom im to ide ešte lepšie.

Ako prevenciu pred nečakanou návštevou odporúčame udržiavať aj dostatočnú úroveň hluku. Ak vás medveď začuje už z diaľky, s radosťou sa vám vyhne.

Zoči-voči medveďovi treba konať!

Ak sa aj napriek vašej najväčšej snahe a opatrnosti nevyhnete stretu s týmto krásnym, no nebezpečným zvieraťom, máte stále možnosť zareagovať rôznymi spôsobmi. Síce vo veľmi krátkom čase, no možností máte viac. Je na vás, ako vyhodnotíte situáciu.

Zachovajte pokoj. Pokojný a tichý hlas nevystraší medveďa tak, ako keby ste začali kričať ako zmyslov zbavený. Ešte horšie by bolo, ak by ste sa v tejto situácii otočili chrbtom a začali utekať. Myslíte si, že medveďovi ujdete? Radšej sa pekne pomaly tvárou k medveďovi začnite pohybovať dozadu. Samozrejme sa mu nepozerajte do očí. Očný kontakt je veľmi nebezpečný a mohol by chlpáča vyprovokovať. Radšej sa uistite, že priamo za vami nie je cestička alebo dokonca aj nejaký zdroj jedla. Pretože v tomto momente by ste stáli medzi medveďom a jeho cieľom.

Útok sa dá zmariť

Sú dve možnosti, prečo medveď zaútočí. Môže sa cítiť ohrozený a iba sa “bráni”. Najlepšie je v tomto momente použiť sprej proti medveďom a inej divej lesnej zveri. Dosah spreja je 10 metrov a odporúčame ho aplikovať aspoň po dobu 6 sekúnd. Sprej tak vytvorí medzi vami a medveďom clonu, v ktorej je veľký obsah dráždivej látky CR. Táto látka spôsobuje okrem pálenia očí i pálenie pokožky a zasahuje dýchacie cesty. Spôsobuje pridúšanie a intenzívny kašeľ. Sprej účinkuje do 2 sekúnd od kontaktu a medveďa paralyzuje na minimálne 15 minút. 

Ak ho nemáte poruke, vtedy neprovokujte útočného medveďa. Ako ste už určite mnohokrát počuli, ľahnite si radšej na brucho a hrajte mŕtveho. Nezabudnite si zakryť aj krk, aby ste aspoň trochu ochránili životne dôležité orgány.

Kedy ešte môže medveď zaútočiť? Môže vás považovať aj za cieľ svojho lovu. Tu už je o niečo ťažšie sa pred ním skryť či utiecť. Odporúčame opäť použiť obranný sprej, ktorý vaše šance na úspešné odvrátenie útoku skutočne zvýši. Ak ho nepoužijete, vyhľadajte úkryt v podobe auta, budovy alebo sa vyšplhajte na strom.

Medvede sa ľudí prevažne boja a majú z nás strach. Akonáhle vidia, počujú alebo cítia človeka, utečú a zľaknú sa. Avšak sú nevyspytateľné a pre svoju silu a veľkosť aj veľmi nebezpečné. Preto sa snažte v prípade stretu dopriať chlpáčovi veľa možností na útek alebo opustenie zóny, v ktorej sa cíti nekomfortne.

 
avatar

Denis

Vysplhajte na strom? ???? ???? ???? ???? Medveď tam bude skôr ako ty ktorý sa o to pokúšajú alebo ze ľahnite si na zem ???? pomohlo to jednému človeku aj to tomu co choval medvede a ostatný ktorý sa o to pokúsili už nám o tom nepovedia ????‍♂️ pekne pomaly kráčať otočený tvarou k nemu a ak pôjde za nami tak položiť na zem "čiapku, batoh tričko alebo čokoľvek co mame pri sebe môže ho to na chvíľu zdržať a tým získate čas na odidenie

...

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia