Kategórie
 
 
 
 
 

Chystáte sa na lukostreľbu? Takto sa na ňu pripravíte

27. august 2019
Chystáte sa na lukostreľbu? Takto sa na ňu pripravíte

Zaujíma Vás lukostreľba? Staňte sa čarostrelcom, akým bol Robin Hood. V tomto krátkom návode Vám poradíme, ako si vybrať luk. Je pre Vás vhodnejší kladkový alebo skôr reflexný? Čo všetko k lukostreľbe potrebujete? A ako zaujať správny postoj pri streľbe? Poďme na to.

Luk samotný vznikol už veľmi dávno. Niektoré zdroje uvádzajú dokonca 16. storočie p.n.l. Vtedy slúžil primárne na lov zvierat a na boj. Dnes sa využíva aj ako športový nástroj a lukostreľba sa stala olympijskou disciplínou. Je to obľúbený šport naprieč generáciami i krajinami. Vyrábajú sa luky optimalizované pre deti, mládež či dospelákov. Strieľať môžete vonku i vnútri v krytých halách.

Základné kritériá výberu

Pri výbere luku sú najdôležitejšími faktormi dĺžka a sila náťahu. Pred tým, ako začnete s výberom luku, určite si svoju stranu. Čo to znamená? Vyskúšajte si, či sa Vám lepšie mieri pravým alebo ľavým okom, a tiež, s ktorou rukou sa Vám pevnejšie drží luk a ľahšie naťahuje tetiva.

Následne sa stretnete s veľkým rozmedzím dĺžky lukov a neskúsení lukostrelci - začiatočníci si často vyberajú nesprávnu a zároveň nepohodlnú dĺžku. Ako si teda vybrať? Odmerajte si dĺžku náťahu. Vystrite pred seba päsť, v ktorej si predstavíte madlo luku. Druhou rukou urobte pohyb, akoby ste naťahovali tetivu pomyselného luku až k lícnej kosti alebo k ústam. Vzdialenosť od stredu päste k ústam je presná dĺžka náťahu. Náťah sa dá určiť aj podľa Vašej výšky. Osoby nižšie ako 165 cm si vyberajú luky do dĺžky 64” a ak ste vyšší, tak Vám budú pasovať skôr luky s dĺžkou nad 66”.

Sila náťahu sa líši vzhľadom na Vaše celkové silové schopnosti. Začiatočníčkam sa odporúča skúšať luky so silou 20 lbs až 26 lbs. Začiatočníkom zase luky so silou 28 lbs až 34 lbs. Dôležité je zistiť, či ste schopný strieľať opakovane s rovnakou razanciou a presnosťou. Pokiaľ si vyberiete luk, ktorý je pre Vás príliš silný, bude sa Vám rýchlejšie unavovať svalstvo a streľba nebude presná pri ďalších opakovaniach.

Reflexný vs. kladkový luk

Keď ste si zmerali správne údaje a už viete, aký luk by ste chceli, predstavíme Vám dva druhy lukov, ktoré u nás v e-shope nájdete.

Reflexné luky sú z trvalých a odolných materiálov. Sklolaminátové ramená zaručujú dostatočnú pružnosť a mladým začínajúcim lukostrelcom ich môžeme len odporučiť. Na výber máte luky so silou od 10 lbs do 35 lbs, takže si vyberiete nech patríte do akejkoľvek vekovej kategórie.

Prepracovanejšie a zároveň pomerne ľahšie na ovládanie sú kladkové luky, ktoré patria medzi najpresnejšie luky. Využívajú sa ako športové pomôcky, a tiež lovecké zbrane. Vzhľadom na menšiu fyzickú náročnosť, hlavne vďaka kladkám, môžete po krátkom tréningu oveľa presnejšie strieľať a znížiť rozptyl šípov.

Výstroj na lukostreľbu

Okrem luku budete, samozrejme, potrebovať aj dostatok šípov. Pri výbere si dajte pozor na parametre, ale podľa charakteristiky luku by ste si poľahky mali nájsť tie správne šípy. Ďalej potrebujete terčovnicu s terčom. Terčovnice kúpite buď slamené, alebo penové. Na výber máte aj špeciálne terčové vaky z pevnej tkaniny a výstuže. Na prenášanie luku dobre poslúži špecializovaná taška. Jednou z najviac namáhaných častí luku je tetiva. Preto odporúčame mať jednu-dve náhradné tetivy, aby ste neprišli o funkčnosť luku kvôli jej poškodeniu alebo pretrhnutiu.

Správny postoj pri streľbe

Máte luk, šípy aj terč? Už Vám stačí len vybehnúť na voľnú a prehľadnú plochu, ideálne bez osôb vo Vašej bezprostrednej (i vzdialenejšej) blízkosti, a skúšať sa trafiť. Pamätajte pritom na pevný postoj. 

Telo držte rovno, takže žiaden záklon ani predklon k luku. Ramená udržujte v jednej rovine a natočte sa bokom. Tetivu uchopte dominantnou rukou dvomi alebo tromi prstami. Položte prsty pod šíp alebo ho uchyťte medzi prostredník a ukazovák. Napnite ruku vo výške ramena až k tvári. Nevytáčajte pritom lakeť až príliš. Šíp následne položte na chrbát ruky pred sebou.

Ako zvýšiť presnosť streľby? Opakujte rovnaký cyklus pomocou kotviacich bodov. Keď natiahnete luk, pritiahnite ruku k tvári vždy na rovnaké miesto = kotviaci bod. Môžu to byť napríklad ústa alebo lícna kosť. Každý si musí nájsť vlastný kotviaci bod. Vždy používajte rovnaký počet prstov v rovnakej polohe, keď naťahujete luk. Pri výstrele sa snažte zamieriť na čo najmenší bod na terči. Buďte pokojný a dýchajte. S výdychom otvorte prsty a… Trafili ste? :)

 
avatar
Paťo

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aké IBS by mohol mať môj drevený luk, ktorý má dostrel cca. 120-150m?

...
avatar
AFG.SK

Dobrý deň, tak to sa takto nedá naozaj odhadnúť, nakoľko odpor náťahu priamoúmerne nesúvisí s rýchlosťou šípu a s dostrelom.

...

Pridať komentár

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia