AKÉ SÚ ZÁKLADNÉ POVINNOSTI MAJITEĽA VOĽNOPREDAJNEJ ZBRANE ?

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pia 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dňa
31.01.2020Dokonca zostáva ešte:
 
 
 
Úvod > Najnovšie články > Zbrane > AKÉ SÚ ZÁKLADNÉ POVINNOSTI MAJITEĽA VOĽNOPREDAJNEJ ZBRANE ?
 

AKÉ SÚ ZÁKLADNÉ POVINNOSTI MAJITEĽA VOĽNOPREDAJNEJ ZBRANE ?

Streda, 5. jún 2019

       Medzi voľnopredajné zbrane kategógie ,,D´´ zaraďujeme napr. vzduchovky s energiou strely do 15 J, airsoftové zbrane, paintballové zbrane, luky, kuše, expanzné plynovky a flobertky s energiou strely do 7.5 J. Napriek tomu, že sa nejedná o ľudovo nazývané ,,ostré zbrane´´, aj pre majiteľov takýchto zbraní však platia isté pravidlá a povinnosti. Poďme si niečo o týchto pravidlách a povinnostiach bližšie povedať v nasledujúcich riadkoch.

KDE JE MOŽNÁ A KDE NIE JE MOŽNÁ STREĽBA ZO ZBRANÍ KATEGÓRIE ,,D´´ ?

       Ak ste majiteľom kuše alebo luku s napínacou silou väčšou ako 150 N, historickej palnej zbrane vyrobenej do roku 1890, či flobertky s energiou strely do 7.5 J, ste povinní uskutočňovať športovú alebo hobby streľbu výlučne na strelniciach, čiže streľba doma v záhrade a na dvore nie je v súlade so Zákonom č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive. Samozrejme, povinnosť strieľať s týmito zbraňami len na strelnici nevylučuje právo použiť tieto zbrane mimo strelnice v rámci konania v krajnej núdzi alebo pri nutnej obrane.

       Ak ste majiteľom ostatných zbraní kat. ,,D´´ teda napr. vzduchovky s energiou strely do 15 J, expanznej plynovky, airsoftovej zbrane, či paintballovej zbrane, tak môžete z takýchto zbraní strieľať aj mimo strelníc, teda napr. na dvore, v záhrade alebo aj na inom mieste. Pri výbere miesta na streľbu však musíte pamätať na to, že to musí byť miesto, na ktorom nemôže byť ohrozený život, zdravie, alebo kde by mohla byť spôsobená škoda na majetku. Vami zvolené miesto musí byť skrátka bezpečné.

       Len na zamyslenie sa, dodnes nám nie je celkom jasné, prečo majitelia flobertiek s energiou strely do 7.5 J majú povinnosť strieľať len na strelnici. Tieto zbrane sú relatívne slabšie ako niektoré voľnopredajné vzduchovky, čiže výkon nebude tým dôvodom. Zároveň môžeme skonštatovať, že aj hluk, ktorý flobertky počas výstrelu vytvárajú, je výrazne nižší, ako hluk, ktorý vytvárajú niektoré expanzné plynovky. Ani hluk teda nebude tým dôvodom. So vzduchovkou alebo expanznou plynovkou nemusíte strieľať výlučne na strelnici. Čo je teda tým pravým dôvodom, na základe ktorého sa tvorcovia zákonov takto rozhodli? To pravdepodobne vedia iba oni. 

AKÉ SÚ ĎALŠIE POVINNOSTI MAJITEĽA ZBRANE KATEGÓRIE ,,D´´ ?

       Ak sa chcete stať vlastníkom napr. voľnopredajnej vzduchovky alebo flobertky, tak musíte mať vek minimálne 18 rokov a musíte byť plne spôsobilý na právne úkony. Pri manipulácii s voľnopredajnou zbraňou by ste mali mať pri sebe platný doklad totožnosti, vyhýbať sa požívaniu alkoholu a prepravovať ju a nosiť ju skrytou formou. Vlastník voľnopredajnej zbrane nesmie takúto zbraň vypožičať, alebo prenajať osobe mladšej ako 18 rokov. Mladším osobám ako 18 rokov môžu byť voľnopredajné zbrane zverené len pod dohľadom osoby staršej ako 18 rokov. Viac o povinnostiach vyplývajúcich zo zákona o zbraniach nájdete tu.

Poznámka autora: Blog spracovaný k právnej úprave účinnej ku dňu 5.6.2019

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia