Kategórie
 
 
 
 
 

10 notoricky známych zbraní z histórie

27. máj 2016

Manlicher CarcanoZbrane sú dôležitou súčasťou ľudskej histórie už po stáročia. Už iba v Spojených štátoch je momentálne registrovaných viac ako 300 miliónov zbraní. Na konci druhej svetovej vojny v roku 1945 tvorilo delostreleckú výbavu sovietskej armády 43 tisíc zbraní. Hoci sú zbrane dnes pomerne lacné a s vymeniteľnými časťami, ich dizajn nie je príliš výnimočný a všetky sú skôr dizajnovo rovnaké. V minulosti to však bolo iné.

Niektoré zbrane sú spojené s fascinujúcimi príbehmi a patria k špičkovým kúskom v rámci histórie zbraní. Zbrane boli často predmetom náklonnosti známych historických postáv. Niektoré zbrane boli tak jedinečné a grandiózne, že sa z nich nakoniec stali kúsky umenia – niekedy až smrteľného umenia. V nasledovnom rebríčku Vám predstavíme tie najpopulárnejšie kúsky.

1. „Betsy“

Jedna z najznámejších postáv americkej histórie, Davy Crockett, bol známy tým, že akonáhle čokoľvek pomenoval zo svojho majetku sa stalo známe. V 17-tich rokoch v roku 1803 pomenoval svoju prvú strelnú zbraň, vzduchovku kalibru 0.48, „Betsy“ po svojej obľúbenej sestre. Na ten čas bola zbraň luxusným modelom a stála ho jeho trojmesačný plat. Pomenovávanie zbraní pokračovalo a ďalšie zbrane nazval „Stará Betsy“ či „Pekná Betsy“.

2. „Mannlicher-Carcano“

Puška „Mannlicher-Carcano“ je doteraz v centre konšpiračnej teórie aj po pol storočí po tom, ako Lee Harvey Oswald zastrelil Johna F. Kennedy-ho. Nad fotkou, kde Oswald drží taliansku zbraň z roku 1891, ktorá mala byť hlavnou zbraňou pri vražde Kennedyho, sa neustále vedú diskusie. Veľa ľudí je názoru, že zbraň bola len obyčajným kusom odpadu, s ktorým nebolo možné vôbec vystreliť, nie to dvakrát a skôr by explodovala v tvári Oswalda ako vystrelila na Kennedyho.

Na druhej strane, tento model z roku 1891 bol dostatočne efektívny bez toho, aby ho talianska armáda musela modernizovať. Počas testu, ktorý bol vedený sekciou Ministerstva obrany Spojených štátov sa preukázalo, že Oswaldova puška bola stále v dobrom stave, zatiaľ čo bola použitá 47-krát a následne považovaná za tak presnú, ako bola v tom čase štandardná M-14.

3. „Mons Meg“

Gigantické obliehacie delo je naozaj jedinečným skvostom, ktorý už nenájdeme len tak hocikde. Táto šesť tonová zbraň bola darovaná Vojvodovi z Burgundy z východného Francúzska od Škótskeho kráľa Jamesa II. v roku 1454. Nasledujúcich sto rokov bolo delo uvedené do služby a malo rozmanité ciele, vrátane zámku Norham, ktorý sa však nepodarilo podmaniť. Z dela sa nakoniec stala zbraň určená pre slávnostné udalosti a ceremoniály v Škótsku. Dnes delo slúži výlučne ako turistická atrakcia, ktorá každoročne láka stovky tisíc návštevníkov.

Mons Meg

Napriek tomu, že je delo obrovské a pevné a vo svojom rozkvete mohlo vystreliť 136 kg delových gúľ cez dve míle, vidno na ňom stopy skutočne jemnej a precíznej práce.   

4. Pištoľ Ferdinanda Cohen-Blinda

V 19. storočí bol Otto von Bismarck, nazývaný aj „Železný kancelár“, jedným z ľudí najviac zodpovedných za vytvorenie najmocnejšieho národa v Európe v 20. storočí – Nemecka. Avšak jeden študent poľnohospodárstva bol odhodlaný Bismarcka zastaviť. Ferdinand Cohen-Blind, ktorý sa v blízkosti ruskej ambasády pokúsil o vraždu kancelára v roku 1866 piatimi výstrelmi, no neúspešne. Kancelára síce strela zasiahla, ale prežil vďaka nepriestrelnej veste, ktorú mal oblečenú. Cohen-Blind krátko po svojom neúspechu spáchal samovraždu vo väzení a pre budúcu generáciu nemeckých nihilistov a anti-imperialistov sa stal v podstate mučeníkom. Po udalosti sa Bismarck stal paranoidným, a to najmä po druhom pokuse o vraždu v roku 1874. Kancelár obe zbrane zhromaždil a v roku 1874 pri parlamentnej schôdzi jeden hosť omylom vypálil poslednú guľku, ktorá kancelára zasiahla. Nie je veľa zbraní, ktoré dostanú druhú šancu zabiť veľkú politickú osobnosť.

5. Vzduchovka Buffalo Bill-a

Americká verejnosť sa snaží zabudnúť na známeho Williama Codyho, nazývaného ako „Buffalo Bill“, ktorý bol notoricky známy za vraždenie byvolov, vďaka čomu sa dostal ku sláve a bohatstvu. Odhadoval, že osobne zastrelil 4820 byvolov s jeho slávnou puškou. V priebehu jediného dňa počas súťaže, ktorá ho preslávila, bol Buffalo Bill schopný zastreliť 68 byvolov.

Buffalo Bill pomenoval svoju pušku s kalibrom 0.50 „Lucretia Borgia“ na základe jeho vzťahu k žene, ktorú videl v hre od Victora Huga.

6. ​Projekt Babylon

Jeden z najšialenejších plánov počas režimu Saddáma Husseina bolo vybudovanie gigantického dela s účelom ostreľovania krajín z diaľky. Originálna myšlienka však nebola pôvodne iracká, ale kanadská, a to od Dr. Gerarda Bulla, ktorý už predtým vyvinul zbrane pre Irak. Extrémne náročná zbraň bola navrhnutá tak, aby mala dosah 600 míľ, čo by predstavovalo najväčšie delo v histórii ľudstva.

Projekt Babylon

Našťastie, táto zbraň nič nezničila, nakoľko sa nikdy do Iraku nedostala, keďže nebola vlastne ani zmontovaná. V auguste 1990 boli debny sú súčiastkami gigantickej zbrane zadržané v Yorkshire vo Veľkej Británii. Dva týždne predtým však Dr. Buttlera našli mŕtveho v jeho byte a kolujú podozrenia, že za to môže iracký Mossad

7. „Veľká Bertha“

Bertha Krupp bola majiteľkou zbrojnej firmy Krupp, popredný nemecký výrobca zbraní, od roku 1902 do 1943. Na jej česť boli pomenované štyri gigantické delá použité v nemeckej invázii Belgicka na začiatku prvej svetovej vojny, hoci pôvodný názov bol „Dickie Bertha“, čo sa prekladá skôr ako „tučná Bertha“. Delo bolo schopné vystreliť 800 kg nábojov do diaľky približne 8 míľ.

Big Bertha

Napriek tomu, že iba dvanásť z vyrobených diel bolo použitých počas celej vojny, boli tieto delá najdôležitejšími zbraňami v utváraní konfliktu, nakoľko boli veľmi efektívne pri ničení belgických pevností na miestach ako Liege, najmä pevnosť Fort Loncin, ktorá bola úplne zničená v okamihu, ako strelná guľa narazila na skládku munície. To umožnilo nemeckej armáde sa rýchlo presunúť cez Belgicko do Francúzska a priblížiť sa čo najbližšie k dobytiu Paríža, aby sa zaistilo, že väčšina vojny na západnom fronte sa uskutoční práve na francúzskej pôde. Malo to len krátke trvanie, keďže v roku 1916 začali spojenci posilňovať konkrétne opevnenie s oceľou, tým pádom nemohli granáty pevnosť úplne preraziť.

8. „Parížska“ zbraň

Hoci bola „Veľká Bertha“ považovaná za pozoruhodnú zbraň v roku 1914, v roku 1918 už bola zatienená nemeckou zbraňou – obrovským delom, ktoré bolo schopné zacieliť na Paríž, aj napriek jeho umiestneniu vo vzdialenosti 75 míľ s takmer 120 kg náložou. Hlava dela bol dlhá 131 stôp, čo predstavovalo nesmiernu hrozbu. Navzdory všetkému bola táto zbraň neúspechom, pretože bola neefektívna a vyžadovala v priemere 180 kg pušného prachu iba na jedno vystrelenie. Počas roku 1918 vystrelila 367 striel na civilistov a zabila 256 ľudí.

9. Zbraň Gustava Schwerera

Táto 42–metrová zbraň bola postavená v roku 1940 s očakávaním, že bude použitá na francúzsku Maginotovu líniu. Nemci však bitku vyhrali príliš rýchlo. Namiesto toho s 500-člennou posádkou zbraň dopravili do Sovietskeho zväzu v roku 1941 k streľbe siedmich ton streliva na 29 míľ vzdialený Sevastopol.  Táto zbraň bola schopná zničiť oveľa viac, ako „Parížska zbraň“. Stačilo iba šesť striel na to, aby zničila pevnosť na okraji Sevastopolu, sedem striel na zničenie pobrežných diel, šesť na zničenie pevnosti Molotov a ďalších sedem pre výbuch podzemného muničného skladu. Hoci to nebola praktická zbraň, je pochopiteľné, prečo sa mesto, v ktorom sa zbraň ukázala, okamžite vzdalo.

10. „Šarlatánska“ zbraň

Rebríček pozoruhodných historických zbraní uzatvára zbraň, ktorá bola mimoriadne šikovná, no zároveň tomu nenásilná. Počas americkej revolučnej vojny a americkej občianskej vojny sa začali vyrábať falošné zbrane z klád natretých tak, aby vyzerali ako skutočné delá. V priebehu revolučnej vojny v roku 1780 sa celé vedenie britskej armády vzdalo pod hrozbou vystrelenia zo „šarlatánskej“ zbrane. V praxi sa zbraň stala celkom rozšírená aj v meste Frankort v štáte Kentucky, kde civilisti zriadili obrannú líniu falošných diel a zabránili tak nájazdom a útokom južnej armády. Predstavte si, koľko vojakov a rodín si v priebehu celých dejín želalo, aby boli všetky zbrane a delá falošné.

Zaujali vás tieto historické kúsky? Pozrite si našu ponuku, a možno objavíte zbraň, ktorá vás chytí za srdce. 

 

Pridať komentár

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia