Obranné spreje

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pia 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dňa
15.02.2020Dokonca zostáva ešte:
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Úvod > Obranné spreje
 
Dôležitá informácia
 
 

Legenda:

  •     Sprejové svietidlo, alebo „Brániť sa znamená vidieť.“
  •     Tma – veľký nepriateľ
  •     Obranné spreje - dômyselný pomocník
  •     Obranné spreje - osvietený agresor
  •     Obranné spreje - v službách zákona
  •     Až nečakaný úspech
  •     Obranný strej - Tornado
  •     Obranný strej - Hurricane Flashlight

Sprejové svietidlo, alebo „Brániť sa znamená vidieť.“

Obranné spreje - slzotvorné tzv. "kasery", ktoré tradične patria medzi najbezpečnejšie obranné prostriedky. Ich výhody sú totiž nesporné. Neveľké rozmery, malá hmotnosť a jednoduchá obsluha. Výhodou obranných sprejov je priaznivá cena oproti iným, ďaleko drahším prostriedkom. To sú dôvody, prečo sa obranné spreje nachádzajú v kabelkách žien, ktoré sa neskoro vracajú domov, aj na opaskoch príslušníkov bezpečnostných služieb a štátnych ozbrojených služieb. Zdalo by sa, že na samotnom kaseri už nič nejde vylepšiť. Opak je pravdou. Práve teraz sa na trhu objavuje novinka. Tým je prostriedok s nesporne zaujímavými vlastnosťami, tzv. "sprejové svietidlo". Ide o produkt, ktorý má podľa viacerých názorov veľkú perspektívu, stať sa dokonalým obranným nástrojom pre pravidelné denné nosenie.


Tma – veľký nepriateľ

Sú aj takí, ktorí nad „kasermi“ tak trochu ohŕňajú nos. Cez všetky diskusie o miere účinnosti je rozhodne lepšie mať so sebou takýto sprej, ako žiaden. To je isté. Vo väčšine prípadov správne takticky použité obranné spreje spravidla pomáhajú. Keď už násilník po zásahu nejde rovno „k zemi“, tak je aspoň reálna šanca na podržanie jeho útoku a z toho vyplýva väčšia možnosť k úteku inak bezbrannej obeti. Naviac stupeň paralyzujúceho efektu sa s vývojom nových a nových typov látok postupne zlepšuje a niektoré z posledných, veľmi presvedčivých testov ukazujú, že na moderné varianty náplní sú „krátki“ aj opilci a narkomani. Problém reálnej obrany môže však spočívať v niečom inom. Mimo zmienenej prevencie, prípravy spreja a vhodného taktického použitia totiž existuje zásadný problém s identifikáciou hrozby vôbec. Ako hovoria štatistiky, väčšina sebaobranných situácii totiž prebieha za tmy, či za zhoršených svetelných podmienok. Z noci má od pradávna človek obavu. Niekedy skutočne oprávnene. Zvlášť v sebaobrane je tma pre obrancu nevýhodou. Útočník pripravený v šere je v naprostej výhode a môže sa lepšie priblížiť k svojej obeti. Je to koniec koncov jasné. Pokiaľ o riziku zatiaľ neviem, alebo agresora nemôžem vidieť, mám pochopiteľné iba malú šancu sa proti nemu brániť. Čo teda robiť? V jednej ruke nosiť obranný sprej a v druhej batériu? To by asi nebolo príliš praktické. Zamestnať si obe ruky uchopením predmetov, by naviac nebolo ani taktické – aspoň jednu ruku je potrebné mať voľnú. Naviac, v strese konfrontačnej situácii by bolo takýmto spôsobom len veľmi ťažké správne koordinovať kužeľ svetla so smerom trysky spreja.


Obranné spreje - dômyselný pomocník

Na konci minulého roku sa objavila neobvyklá novinka, ktorá si ihneď právom získala nemalú pozornosť. Jedna sa o tzv. „sprejové svietidlo“, ktoré patrí do kategórie obranné spreje. Klasické obranné spreje sa doplnili o svetlo v podobe super svietivej bielej LED diódy. Modernizácia polovodičových svetelných zdrojov vďaka najmodernejším ultrasvietivým diódam pokročila natoľko, že umožnila integrovať vysoko výkonnú batériu priamo do spreja tak, aby  nedošlo k podstatnému zväčšeniu jeho rozmeru. A taktiež nedošlo k drastickému zvýšeniu ceny pomerne dostupných obranných sprejov. Touto výraznou inováciou obranných sprejov sa prispelo k rapídnemu zvýšeniu úrovne týchto obranných a služobných prostriedkov. Vznikla tak nová kategória obranného systému, ktorá nemá v súčasnej dobe nikde na svete obdoby, a ktorá ma veľké šance stať sa veľkým šlágrom v oblasti sebaobrany a bezpečnostnej policajnej oblasti. Na počiatku bol skvelý nápad, nasledoval náročný vývoj a neľahké skúšky. Prototypy boli počas dvoch rokov intenzívne testované a priebežne pripomienkovanie renomovanými expertmi v bezpečnostnom obore a taktiež mnohými budúcimi konečnými užívateľmi, napr. skúsenými policajtmi z priameho výkonu. Nakoniec boli vytypované dva rôzne spôsoby rozsvietenia svetla, a to buď pomocou palca, ktorý zdvíha horný kryt, alebo pomocou tlaku ukazováku na stenu pryžového obalu.


Obranné spreje - osvietený agresor

Výhody takéhoto jednoduchého a pritom doteraz nepoznaného riešenia sú jasné. Žiadna batéria v jednej a obranný prostriedok v druhej ruke. Jednoducho sa všetko rieši jedným chmatom. Druhú, voľnú ruku je teda možné použiť k iným kľúčovým činnostiam v priebehu sebaobrannej akcie - úkrytu, uchopeniu, úderu, a pod. Naviac sa bezproblémovo obsluhuje spínač svetla a tlačidlo spreja. Po inštinktívnom rozsvietení ostrého svetla je možné zreteľne vidieť zdroj nebezpečia a okamžite reagovať. To dáva šancu pre potrebnú rozhodovaciu schopnosť- to znamená identifikáciu samotného útoku a potom aj samotné načasovanie použitia prostriedku. Tým je nielen uľahčená pohotová obranná akcia, ale zároveň aj obmedzená možnosť mylného použitia (napr. pri pocite podozrivého pohybu okoloidúceho chodca v tmavej ulici). Posvietiť len na niekoho nie je až zase taká veľká tragédia. Vytrieť zrak niekomu úplne zbytočne obranným sprejom môže byť veľká nepríjemnosť.
Po osvietení osoby novým výrobkom ide jasne identifikovať tvár, postrehnúť prvé náznaky útočnej akcie, alebo vidieť prípadnú zbraň v ruke. Obrovskou devízou je tiež možnosť podvedomého zamierenie cieľa samostatným svetlom. Princíp je totiž jednoduchý, keď na protivníka svietim, tak ho zrejme aj zasiahnem. Aj vzdialenosť svitu je priamo úmerná hranici dosahu tohto prostriedku obranného spreju a dáva predstavu kam môže zhruba sprej dostreknúť (napr. tekutá strela, až okolo 5m). Spojenie svetla a prostriedku tiež bráni chybnému úchytu prostriedku, ktorý sa môže ľahko stať osudovou chybou. Svetelný zdroj totiž môže zabrániť nepríjemnému omylu - aj pod silným stresom je totiž po rozsvietení vylúčené namierenie a spustenie spreja do vlastnej tváre. Nepovšimnuteľnou výhodou je aj oslnenie útočníka. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že bliknutie supersvietivou diódov do očí je skutočne dezorientujúce a v následnej tme po zhasnutí sú schopnosti človeka výrazne obmedzené. Nové obranné spreje tak nielen dávajú väčšiu šancu napadnutému, ale dokonca paradoxne vytvárajú z nočných podmienok taktickú výhodu pre neho.

Obranné spreje - v službách zákona

Aj keď nová trieda takto novelizovaných svietiacich sprejov zrejme predovšetkým osloví všetkých tých, ktorí nechcú pravidelne nosiť na opasku náročnejšiu výbavu (napr. zbraň), teda menej militantnejšia časť obyvateľov (napríklad ženy), neobvyklé vlastnosti predurčujú tento prostriedok aj pre inú skupinu obyvateľov. Podľa viacero erudovaných názorov sa totiž sprejová batéria javí ako veľký prínos tiež pre príslušníkov policajných a bezpečnostných zložiek. Svietiť si na problematickú osobu a súčasne byť pripravený bleskovo čeliť riziku, môže byť obrovskou výhodou napríklad pri kontrole podozrivého jedinca alebo vozidla. Je to výhodné, chránia sa životy policajtov v ich neľahkom povolaní a pritom je vec „politicky únosná“. Ľudia okolo totiž vnímajú, že policajt si pri úlohe iba svieti. Ultrasvietivá dióda naviac pomerne dobre znáša aj hrubšie zaobchádzanie pri akcii. Je vodotesná a vďaka minimálnemu odberu zdroja je možné ju používať bez výmeny batérií aj niekoľko mesiacov, možno že aj pár rokov. Po použití spreja ide naviac modul so sveteľným zdrojom ľahko vybrať z hlavice, vymeniť za novú náplň a v službe ďalej používať. To samozrejme prináša nezanedbateľné úspory zvlášť pri väčších odberoch napr. štátna inštitúcia. Naviac cena celého výrobku, teda komplet batéria, hlavica a nádobka s plynom, je pomerne zanedbateľná v porovnaní s inými súčasne používanými výstrojnými súčasťami. Pre prax je veľmi zaujímavé spojenie tohto prostriedku s ďalším tradičným produktom - teleskopickým obuškom. V jednej ruke strážca poriadku drží sprej so svetlom, v druhej ruke potom „teleskop“. Výhoda tejto kombinácie je jasná - po pomerne jednoduchom nácviku je možné si osvietiť a oslniť problémovú osobu, a v prípade potreby zasiahnuť použitím obranného spreju. Pri ďalšom postupe je obvykle pomerne ľahké ochromeného násilníka zvládnuť pomocou obušku.


Až nečakaný úspech

Tento medzinárodne patentovaný nápad očakávane upútal nemalú pozornosť. Ako sme sa dozvedeli, sprejové svietidlo sa stalo doslova šlágrom tohtoročnej výstavy IWA v Norinbergu, a nejde len o dopyt po výrobku ako takom, ale aj po samotnom vynáleze. Záujem prekonal všetky očakávania tvorcov. Niektoré z renomovaných zahraničných firiem, zaoberajúcich sa produkciou plynových sebaobranných prostriedkov prejavujú záujem o toto dômyselné riešenie, zatiaľ čo iné už po tisícoch kusov objednávajú svetlom osadené hlavice. Táto horúca novinka sa zároveň testuje vo viacerých ozbrojených zložkách v niekoľkých európskych štátoch, pretože aj strážci zákona pochopiteľne ihneď rozoznali nesporné výhody, ktoré by im tento prostriedok mohol poskytnúť v ich náročnej službe. Dôvod úspechu tohto čisto domáceho produktu je jasný. Možnosť brániť sa, to znamená mať možnosť nebezpečie vôbec vidieť.

Prvému spôsobu rozsvietenia sprejového svietidla palcom zodpovedá model - TORNADO, ktorý sa vyrába v prevedení Tornádo 40 ml a Tornádo 63 ml. Na klasickej nádobke spreja je hlavica osadená supersvietivou LED diódou. Krycie viečko, ktoré zabraňuje nechcenému výstreku, obsahuje batérie.
Pri položení palca na spúšť spreja sa viečko nadvihne a tým rozsvieti svetlo. Po vyprázdnení nádobky spreja TORNADO sa model svetla jednoducho premontuje na náhradnú nádobku. Tento typ „sprejového svietidla“ je vďaka väčšiemu obsahu kontajneru vhodný predovšetkým pre profesionálnych užívateľov - ako pre zákonodarné zbory, tak aj súkromné bezpečnostné služby. Vrchný modul je možné opatriť klipsňou, pomocou ktorej je možné nosiť sprej pernamentne pripravený na služobnom opasku k pohotovému použitiu. Výhody použitia v tme a v obmedzených svetelných podmienkach sú jasné. Tieto produkty sa preto pochopiteľne už stali objektom záujmu mnohých ozbrojených zložiek u nás aj vo svete.

Druhému spôsobu rozsvietenia „sprejového svietidla“ pomocou ukazováku zodpovedá druhý model - HURRICANE FLASHLIGHT. Pre tento značkový americký výrobok s objemom nádoby 15ml, bol vyvinutý miniatúrny adaptér, ktorý obsahuje kompletné svietidlo aj s baterkami. Tento neveľký nadstavec je pomocou gumového obalu pripravený na tomto známom US obrannom peprovom spreji (alebo iným ľubovoľným o priemere 22 mm). Malé „sprejové svietidlo“ HURRICANE FLASHLIGHT je zase ideálne pre sebaobranne účely. Uchýt je inštinktívne a vďaka pryžovému povrchu aj potrebne isté vo vlhkej či spotenej ruke. Práve tento prostriedok je podľa mnohých odborníkov predurčený stať sa neoceniteľným pomocníkom každej ženy v potencionálne nebezpečných tmavých lokalitách. Vďaka veľmi kompaktným rozmerom nezaberá v kabelke príliš veľa miesta. Po vyprázdnení nádobky sa sveteľný model ľahko nasadí na iný sprej.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia