Obranné prostriedky - zaujímavosti

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pia 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dňa
15.02.2020Dokonca zostáva ešte:
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Úvod > Obranné prostriedky - zaujímavosti
 
Dôležitá informácia
 
 

Obranné prostriedky - zaujímavosti

Medzi základné druhy našich produktov patria obranné prostriedky ako:

  •     paralyzujúci sprej
  •     elektrický paralyzátor
  •     teleskopický obušok
  •     putá, obušky, tonfy a iné

Obranné prostriedky a ich použitie proti človeku nekončí smrťou ani ťažkým zranením, nedochádza ani z pravidla k trvalým následkom. Prípady omylného či náhodného použitia, alebo neadekvátneho z hľadiska zákona nekončí tragickými následkami pre zúčastnené osoby. Obranné prostriedky a ich nosenie nie je u nás viazané ani obmedzené zákonom. Je možné ich od 18 rokov voľne kúpiť.


Obranné prostriedky a ich výhody:

  • sú malé rozmery a hmotnosti oproti iným prostriedkom, natoľko neobmedzujú možnosti každodenného nosenia i napr. vo vrecku či v kabelke
  • obranné prostriedky a ich ovládanie a systém použitia je oveľa jednoduchší ako dlhodobý tréning bojových sebaobranných systémov.
  • pokiaľ Vám bude súperom odobratý pri prepade, Vaše ohrozenie je vďaka tomu znížené.

Obranné prostriedky a ich nevýhody:

  • malý dosah paralyzátorov, tzn. max. do 3 metrov
  • nižší účinok ako u zbraní so smrtiacimi účinkami, zvlášť proti extrémne odolným jedincom, alebo osobám pod silným vplyvom alkoholu či drog.

Niektoré z vyššie uvedených nevýhod je ale možné do istej miery potlačiť vhodnou taktikou a dodržiavaním kľúčových preventívnych zásad. Obranné prostriedky a ich voľba - o voľbe tiež môžu rozhodnúť osobné špecifiká, ako aj individuálne dispozície užívateľa.
Pokiaľ si vyberiete niektorí z výrobkov – obranné prostriedky, musíte rátať s tým, že samotný výrobok Vás rozhodne neubráni. Dôležitým faktorom zvýšenia bezpečnosti na ulici je predovšetkým už spomínaná stratégia ich nasadenia v krízovej situácii. To znamená optimálne využitie hlavných výhod a taký spôsob použitia, ktorý čo najviac eliminuje možné nevýhody daného prostriedku.


Obranné prostriedky – paralyzujúci sprej

Obranné prostriedky - Obranné spreje tzv. Kasre, používané aj policajnými a bezpečnostnými útvarmi na celom svete, patria medzi najrozšírenejšie sebaobranné prostriedky. Ich veľkou výhodou je prijateľná cena a hmotnosť pri permanentnom nosení. To zaručuje, že ich skutočne môžete mať všade so sebou. Ich veľkosť závisí na požadovanom objeme náplne, ktorá ovplyvňuje intenzitu vstreku a počet opakovaní pri použití v reálnej situácii. V praxi sa objem nádobky pohybuje od 15 ml do 40 ml a maximálne do 63 ml. Aj menšie varianty spreja postačia (i keď istota je istota a pre obranu je lepšie viac ako menej). Pokiaľ by došlo k ostrému použitiu je lepšie nahradiť sprej novým sprejom. Úspora by sa v takomto prípade nemusela vyplatiť. Obranné prostriedky a ich doba použiteľnosti je určená výrobcom (cca 2-3 roky podľa typu). Je vhodné zakúpiť nový výrobok, pretože chemická náplň a mechanické tesnenie ventilu môže postupne časom strácať svoju účinnosť.

Náplň obvykle tvorí paralyzujúca látka, ktorá pôsobí ochromujúcim účinkom na zrak, sliznicu a dýchací aparát. Najmodernejším trendom v súčasnosti sú výťažky z kajanského korenia (druh pálivej papriky) označené ako OC sprej (oleoresin capsicum), ktoré majú i na odolnú osobu veľmi silný dopad. Zasiahnutý človek cíti neovládateľnú pálčivú bolesť v očiach a na sliznici , aj pri miernom nadýchnutí látky má pocit „vyrazeného dychu“. Jeho akcieschopnosť je na niekoľko minút vyradená (max cca 30 min). Obranný prostriedok – sprej typu OC existuje v dvoch hlavných prevedeniach líšiacich sa charakterom vstreku.
Typ „OC“ (Nato-American, Anti Dog, Ko-Pepper), alebo „tekutá strela“

Typ „OC“ je štandardným prevedením výrobku. Výhodou výrobku je širší záber bez nutnosti presného mierenia, vďaka väčšiemu rozptylu trysky. Hlavnou nevýhodou môže byť v extrémnom prípade aj zasiahnutie samotného užívateľa, alebo nezúčastnených osôb a to napr. použitie proti vetru, v uzavretých priestoroch (dopravný prostriedok atd.). Doporučená stratégia pri použití „OC“ spreja je útek pričom striekame obranný sprej bez mierenia za seba. Útočník sa dostáva do zamoreného priestoru, pokiaľ Vás chce prenasledovať resp. napadnúť.

Typ „tekutá strela“ odstraňuje zmienené nedostatky. Pri zasiahnutí nie je také riziko zasiahnutia proti vetru a v krajnom prípade je možné použiť sprej aj v miestnosti. Pri stisnutí trysky vystrekne dlhý a intenzívny strek tekutiny priamo na útočníka. Dĺžka streku (podľa veľkosti spreja je okolo 2-4 m), pomáha udržať výhodnejšie miesto. Je však potrebné dokonalejšieho zamierenia na hlavovú časť útočníka a s tým súvisí aj väčšia dávka odvahy, postaviť sa útočníkovi čelom.

Obranné prostriedky – účelné použitie

K potrebnému účelnému použitiu je potrebné mať na pamäti niekoľko taktických zásad:

Obranné prostriedky - sprej zahrabaný hlboko v kabelke Vám v nebezpečnej situácii rozhodne nepomôže.
Pokiaľ by ste sa mali dostať do prostredia, alebo situácie, kde by sa dal predpokladať útok, pripravte si sprej do ruky a tú buď  zasuňte do vrecka, alebo nechajte voľne za telom (kedy to čo držíte v ruke nebude viditeľné, zvlášť v šeru).
Sila účinku je predovšetkým v prekvapení použitia, so sprejom v ruke teda nikomu nevyhrážate (inak si môže protivník zakryť zrak a napadnúť) a pokiaľ možno počkajte si na najlepší moment (napr. naznačiť útek, okamžite sa obrátiť, trafiť odhalenú tvár útočníka). Po eliminácii útočníka nečakať až sa spamätá a čo najskôr utiecť z dosahu, následne je vhodné privolať na miesto policajnú hliadku. Obranné prostriedky – OC spreje môžu tiež pomôcť pri stretnutí s ohrozujúcim psom či iným zvieraťom. Pre ich extrémne dokonalý čuch sa konfrontácia s páliacou látkou stáva doslovne pohromou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia