Perkusné zbrane a strelivo

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pia 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dňa
15.02.2020Dokonca zostáva ešte:
 
 
Reklamné okno
 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Darček k nákupu

 

Vernostný program

Vernostný program

 

Zľavový kupón

Zľavový kupón

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 5%

Máte otázky

Máte otázky?

Neváhajte nás kontaktovať

 
 
 
Úvod > Zbrane > Strelné zbrane > Perkusné zbrane
 
Cenová hladina
 
 
Dôležitá informácia
 
 


 
Zvoľte si niektorú z kategórií.
 
 

Perkusné zbrane „predovky“ – priťahujú ľudí so záujmom o dejiny a historické zbrane dodnes

Zbrane a zvlášť tie historické, ako napríklad perkusné zbrane, môžu byť zaujímavým hobby najmä pre pánov, pretože história a vývoj zbraní od prvopočiatkov tých najprimitívnejších nástrojov a zbraní až po súčasnosť je skutočne zaujímavou témou plnou poznatkov. Zbrane jednoducho neodmysliteľne patria do histórie ľudstva nielen preto, že ľudia potrebovali loviť a brániť sa, aby prežili, ale aj preto, že história ľudstva je doslova popretkávaná rôznymi súbojmi a vojnami o moc, nadvládu a územia. Poznať svoju históriu či históriu svojej krajiny alebo kontinentu je naozaj prospešné a obohacujúce, preto sa aj v tomto texte chceme bližšie povenovať téme strelných perkusných zbraní, ktorých začiatky sa tradujú už kolo roku 1820.

Čo sú to perkusné zbrane či tzv. predovky a aké je ich história ?

Perkusné zbrane sa radia k historickým a prvým strelným zbraniam, ktoré sa používali už približne v rokoch 1820 až 1880 a ich spoločným znakom bol najmä spôsob nabíjania a to výhradne čiernym pušným prachom vloženým či nasypaným spredu cez ústie hlavne, z čoho pochádza aj pomenovanie „predovky“. Odmerná dávka pušného prachu sa následne tzv. nabijákom utlačila až na dno hlavne a k samotnému výstrelu dochádzalo vplyvom inicializácie zápalky. Takýto spôsob nabíjania bol síce stále pomerne dosť pomalý, ale aspoň menej citlivý na poveternostné podmienky, najmä na vietor a dážď.

Nezapadli prachom ani v súčasnosti

Aj keď súčasná doba pokročila a neustále napreduje aj čo sa týka vývoja moderných strelných zbraní, ani perkusné zbrane a princíp ich fungovania nezapadli prachom. Stále sa používajú, predovšetkým teda ich novšie verzie v podobe veľmi kvalitných a funkčných replík, ktoré môžu výborne poslúžiť na rekreačnú aj športovú streľbu či lov zveri. Pre niektorých nadšencov sú však perkusné zbrane stále najmä koníčkom a zberateľskou vášňou, pretože sa o tento typ zbraní zaujímajú aj z historického hľadiska. Jednoranové perkusné zbrane sú voľnepredajné od 18 rokov. Opakovacie perkusné zbrane, fungujúce na princípe perkusného zámku, sú zbraňami kat. C, na ktoré sa vzťahuje ohlasovacia povinnosť.

Revolvery, brokovnice, pušky alebo pištole?

Perkusné zbrane prešli tiež istým vývojom a vylepšeniami a disponujú dnes aj takými funkciami, ako je napr. možnosť použitia polonáboja. A tak dnes mnohé perkusné zbrane nie sú žiadnou zastaralou či nefunkčnou a hrdzavejúcou atrapou, ale bežne používanou a stále funkčnou strelnou zbraňou s plnohodnotným výkonom. Kvalitné a funkčné repliky perkusných zbraní aj spolu s príslušenstvom sú bežne dostupné v mnohých army shopoch v rôznych variantoch a prevedeniach, ako napr. perkusné pušky, brokovnice, pištole alebo revolvery.

Slovenská liga v streľbe z „predoviek“

Perkusné zbrane a streľba z nich má na Slovensku nielen svoju históriu a stálych fanúšikov, ale dokonca aj svoju vlastnú ligu v streľbe z predoviek a to už od roku 1993. Táto strelecká súťaž pozostáva z troch hlavných disciplín a to zo streľby z perkusnej pištole, perkusného revolvera a perkusnej pušky. Súťažná streľba z predovky je však úplne iná liga a vyžaduje si určité znalosti, skúsenosti, prípravu aj vybavenie, v každom prípade má však svoje jedinečné kúzlo a to najmä pre ľudí so záujmom o dejiny a špeciálne pre obdivovateľov historických zbraní. Vždy je však potrebné začínať pod dozorom skúseného strelca, ktorý vás do tajov streľby z predoviek ochotne zaškolí.

Kvalita z e-shopu AFG.sk

Ak vás perkusné zbrane zaujali a rozhodli ste si zadovážiť jednu z nich, potom určite nahliadnite do ponuky nášho e-shopu AFG.sk, kde nájdete veľmi kvalitné a dokonale funkčné repliky perkusných zbraní, napr. perkusné guľovnice značky DERRINGER vyrobené na Slovensku. V ponuke nášho army-shopu AFG nájdete aj potrebné príslušenstvo pre perkusné zbrane, ako napr. nabíjacie kladivko, čierny prach, čistiace sady alebo rôzne perkusné guľe a zápalky či upchávky do zbraní. Nezabudnite ani na ochranu zraku a sluchu a vyberte si z ponuky e-shopu AFG aj praktické a spoľahlivé ochranné prostriedky pre streľbu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia